PRINT AT HOME KIT
Arrive at the park in style with your own copies of the HSB13 map, schedule, and artist bios! Simply download these PDF files and print them out at home before sauntering down to the park. Note: Friday morning's schedule for the kids is not included in these files (see below for kids program set times).

Download & Print (B&W versions):
HSB 2013 Map // HSB 2013 Schedule


Web Versions (color):
HSB 2013 Map // HSB 2013 Schedule // HSB 2013 Bios


You will need a PDF viewer like Acrobat Reader to view and print these files.
Questions, Comments & Feedback
To Enquire About Volunteer Opportunities
Note: Schedule and show times are subject to change.

View Schedule by Day

ArtistDate/Stage
Alison Brown Saturday Oct 5, Banjo Stage (12:10pm)
Allah-Las Sunday Oct 6, Towers of Gold Stage (11:45am)
Bettye LaVette Saturday Oct 5, Towers Of Gold Stage (1:20pm)
Billy Bragg Sunday Oct 6, Towers of Gold Stage (3:10pm)
Bonnie Raitt Friday Oct 4, Banjo Stage (5:45pm)
Boz Scaggs Saturday Oct 5, Star Stage (3:55pm)
The Brothers Comatose Sunday Oct 6, Arrow Stage (1:25pm)
Buddy Miller Sunday Oct 6, Rooster Stage (4:25pm)
Buddy Miller & Jim Lauderdale Saturday Oct 5, Rooster Stage (12:10pm)
Calexico Friday Oct 4, Arrow Stage (5:45pm)
The Cave Singers Friday Oct 4, Rooster Stage (1:00pm)
Chris Isaak Sunday Oct 6, Star Stage (4:00pm)
Conor Oberst Friday Oct 4, Rooster Stage (5:45pm)
Dave Alvin with Greg Leisz Saturday Oct 5, Star Stage (2:10pm)
The Deep Dark Woods Sunday Oct 6, Porch Stage (11:00am)
Della Mae Sunday Oct 6, Porch Stage (12:10pm)
The Devil Makes Three Sunday Oct 6, Arrow Stage (2:45pm)
Dry Branch Fire Squad Sunday Oct 6, Star Stage (11:00am)
Elvin Bishop Saturday Oct 5, Arrow Stage (2:40pm)
Emmylou Harris & Rodney Crowell Sunday Oct 6, Banjo Stage (5:45pm)
The Evens Friday Oct 4, Rooster Stage (3:20pm)
Evolfo Doofeht Sunday Oct 6, Porch Stage (1:25pm)
Father John Misty Friday Oct 4, Arrow Stage (4:15pm)
The Felice Brothers Friday Oct 4, Rooster Stage (2:10pm)
First Aid Kit Friday Oct 4, Rooster Stage (4:30pm)
The Flatlanders feat. Joe Ely, Jimmie Dale Gilmore & Butch Hancock Saturday Oct 5, Arrow Stage (5:35pm)
The Forest Rangers with Katey Sagal Saturday Oct 5, Arrow Stage (4:05pm)
Freakwater Friday Oct 4, Arrow Stage (1:15pm)
G. Love & Special Sauce Saturday Oct 5, Arrow Stage (1:20pm)
The Go To Hell Man Clan Saturday Oct 5, Rooster Stage (11:00am)
Gogol Bordello Sunday Oct 6, Star Stage (5:50pm)
The Handsome Family Saturday Oct 5, Arrow Stage (12:05pm)
Holler Down the Hollow: A Hardly Strictly Salute to the Masters Saturday Oct 5, Banjo Stage (2:45pm)
Jake Bellows Friday Oct 4, Rooster Stage (12:00pm)
The Jerry Douglas Band Saturday Oct 5, Banjo Stage (4:25pm)
Jesse Dee Friday Oct 4, Banjo Stage (12:00pm)
Jesse DeNatale Friday Oct 4, Banjo Stage (1:15pm)
Jon Langford & Skull Orchard acoustic / FREAKONS Saturday Oct 5, Star Stage (12:30pm)
Joy Kills Sorrow Saturday Oct 5, Porch Stage (3:50pm)
Justin Townes Earle Sunday Oct 6, Star Stage (2:20pm)
Kat Edmonson Saturday Oct 5, Arrow Stage (11:00am)
Kate McGarrigle Tribute with Martha & Sloan Wainwright & Special Guests Sunday Oct 6, Rooster Stage (2:35pm)
Kevin Welch & Kieran Kane & Fats Kaplin Sunday Oct 6, Rooster Stage (12:10pm)
Laurie Lewis & The Right Hands Sunday Oct 6, Banjo Stage (12:05pm)
Los Lobos Disconnected Saturday Oct 5, Towers Of Gold Stage (4:45pm)
Loudon Wainwright III Saturday Oct 5, Rooster Stage (2:45pm)
Low Friday Oct 4, Arrow Stage (2:35pm)
LP Saturday Oct 5, Star Stage (11:00am)
Manchester Orchestra Friday Oct 4, Arrow Stage (12:00pm)
Mark Lanegan Saturday Oct 5, Rooster Stage (1:25pm)
Martha Wainwright Saturday Oct 5, Porch Stage (4:50pm)
MC Hammer Friday Oct 4, Star Stage (10:30am)
Mike Farris & the Roseland Rhythm Revue Sunday Oct 6, Banjo Stage (11:00am)
Mike Scott & Steve Wickham of The Waterboys Saturday Oct 5, Porch Stage (2:40pm)
Moonalice Sunday Oct 6, Arrow Stage (12:05pm)
Natalie Maines Saturday Oct 5, Star Stage (5:45pm)
Nick Lowe Saturday Oct 5, Towers Of Gold Stage (3:05pm)
Nicki Bluhm & The Gramblers Sunday Oct 6, Star Stage (12:30pm)
P.M.W. Friday Oct 4, Star Stage (11:30am)
Patty Griffin Saturday Oct 5, Rooster Stage (4:05pm)
Paul Kelly Saturday Oct 5, Porch Stage (12:10pm)
Peter Rowan Bluegrass Band featuring Yungchen Lhamo Friday Oct 4, Banjo Stage (4:15pm)
Pieta Brown Sunday Oct 6, Porch Stage (3:55pm)
Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys Sunday Oct 6, Banjo Stage (4:25pm)
Richard Thompson Sunday Oct 6, Towers of Gold Stage (1:20pm)
Robert Earl Keen Saturday Oct 5, Rooster Stage (5:30pm)
Robert Ellis Sunday Oct 6, Porch Stage (6:20pm)
Ryan Bingham Sunday Oct 6, Rooster Stage (1:20pm)
Sallie Ford & The Sound Outside Saturday Oct 5, Porch Stage (1:25pm)
Seldom Scene Friday Oct 4, Banjo Stage (2:35pm)
Shovels & Rope Sunday Oct 6, Arrow Stage (11:00am)
Sonny & The Sunsets Saturday Oct 5, Towers Of Gold Stage (11:40am)
Spirit Family Reunion Saturday Oct 5, Banjo Stage (11:00am)
Steve Earle & The Dukes Saturday Oct 5, Banjo Stage (5:45pm)
Steve Martin and Steep Canyon Rangers featuring Edie Brickell Sunday Oct 6, Banjo Stage (1:25pm)
The String Cheese Incident Sunday Oct 6, Arrow Stage (5:45pm)
Sturgill Simpson Saturday Oct 5, Porch Stage (6:05pm)
Supermule Saturday Oct 5, Porch Stage (11:00am)
Tift Merritt Sunday Oct 6, Porch Stage (5:10pm)
Tim O'Brien & Darrell Scott Sunday Oct 6, Banjo Stage (3:05pm)
Tim O'Brien with Bryan Sutton & Mike Bub Saturday Oct 5, Banjo Stage (1:25pm)
The Time Jumpers featuring Brad Albin, Larry Franklin, Paul Franklin, Vince Gill, "Ranger Doug" Green, Andy Reiss, Dawn Sears, Kenny Sears, Joe Spivey, Jeff Taylor & Billy Thomas Sunday Oct 6, Towers of Gold Stage (5:00pm)
Trampled By Turtles Sunday Oct 6, Arrow Stage (4:10pm)
Tumbleweed Wanderers Sunday Oct 6, Rooster Stage (11:00am)
The Warren Hood Band Sunday Oct 6, Porch Stage (2:40pm)
The Wood Brothers Sunday Oct 6, Rooster Stage (5:45pm)