SEE YOU NEXT YEAR!
Thanks to all who joined us this year! Join us on Oct 6 & 7, 2007 when we'll be doing it again -- Doc Watson is already confirmed!
2006 EDITORIAL
Read reports from the festival.

Friday | Saturday | Sunday

random photos from the gallery [ view all ]


Tim OBrien Band

Robert Earle Keen

Laurie Lewis, Emmylou Harris

Steve Earle & Transportation

See below for the 2006 Hardly Strictly Bluegrass Festival schedule. If you have questions, please check out our Frequent Questions page.

View Schedule by Day

ArtistDate/Stage
A.J. Roach Sun Oct 8, Porch Stage (1:30)
Alejandro Escovedo Sun Oct 8, Rooster Stage (2:05)
Alex Hargreaves Fri Oct 6, Banjo Stage (11am)
Alison Brown Quartet with special guest Joe Craven Sat Oct 7, Banjo Stage (Noon)
Allison Moorer Sat Oct 7, Star Stage (12:15)
Annie & The Vets Sat Oct 7, Porch Stage (1:30)
Austin Lounge Lizards Sat Oct 7, Star Stage (2:25)
The Avett Brothers Sat Oct 7, Arrow Stage (5:20)
Banjo Extravaganza w/ Bill Evans, Tony Trischka & Alan Munde Sat Oct 7, Banjo Stage (1:05)
Barbary Coast Cloggers Sat Oct 7, Banjo Stage (2:15)
Billy Bragg Sat Oct 7, Rooster Stage (4:40)
Chatham County Line Sat Oct 7, Arrow Stage (2:45)
Chip Taylor & Carrie Rodriguez Sun Oct 8, Star Stage (12:50)
The Coward Brothers feat. Elvis Costello & T Bone Burnett Sun Oct 8, Rooster Stage (3:20)
Dale Ann Bradley & Coon Creek Sun Oct 8, Banjo Stage (11:20am)
Danny Barnes Collective Sat Oct 7, Porch Stage (2:15)
David Berkeley Sun Oct 8, Porch Stage (4:30)
David Gans Trio Sun Oct 8, Porch Stage (3:45)
The Del McCoury Band Sun Oct 8, Banjo Stage (4:15)
The Devil Makes Three Sat Oct 7, Star Stage (11:15am)
Doyle Lawson & Quicksilver Sat Oct 7, Arrow Stage (4:05)
Drive-By Truckers Sun Oct 8, Star Stage (3:15)
Dry Branch Fire Squad Sat Oct 7, Arrow Stage (11:55)
Earl Scruggs Sat Oct 7, Banjo Stage (3:05)
Elvis Costello - Solo & w/ the Hammer of the Honky-Tonk Gods Fri Oct 6, Banjo Stage (4:15pm)
Emmylou Harris Sun Oct 8, Banjo Stage (5:45)
Etienne de Rocher Sat Oct 7, Porch Stage (12:45)
Flying Other Brothers Sun Oct 8, Arrow Stage (1:20)
Four Year Bender Sun Oct 8, Rooster Stage (11am)
Freakwater Sun Oct 8, Star Stage (1:55)
G.E. Smith Sun Oct 8, Porch Stage (Noon)
Gillian Welch Sat Oct 7, Banjo Stage (4:25)
Guy Clark & Verlon Thompson Sat Oct 7, Rooster Stage (3:40)
Hazel Dickens Sun Oct 8, Banjo Stage (12:15)
Heidi Clare & AtaGallop Sat Oct 7, Porch Stage (3:00)
Hot Tuna (acoustic) Sun Oct 8, Arrow Stage (2:25)
Iris Dement Sun Oct 8, Rooster Stage (12:55)
Jeffrey Luck Lucas & The Sorrows Sat Oct 7, Porch Stage (Noon)
Jerry Douglas & Best Kept Secret Sat Oct 7, Star Stage (5:15)
Jimmie Dale Gilmore & Butch Hancock Fri Oct 6, Banjo Stage (3pm)
Jody Stecher & Kate Brislin Sun Oct 8, Star Stage (11:45am)
Jon Langford, Rico Bell & Sally Timms of The Mekons Sat Oct 7, Porch Stage (3:45)
Kelly Willis & Bruce Robison Sat Oct 7, Rooster Stage (Noon)
Kemo Sabe Sat Oct 7, Porch Stage (4:30)
Kevin Welch & Kieran Kane & Fats Kaplin Sun Oct 8, Rooster Stage (11:55am)
Keystone Station Sun Oct 8, Porch Stage (12:45)
Laurie Lewis & The Right Hands Sat Oct 7, Arrow Stage (12:50)
The Lee Boys Sun Oct 8, Porch Stage (3:00)
The Nashville Bluegrass Band Sat Oct 7, Banjo Stage (11am)
North Mississippi Allstars Sun Oct 8, Star Stage (4:45)
The Opera Dukes Sat Oct 7, Arrow Stage (11:10am)
P.M.W. Fri Oct 6, Banjo Stage (11:30am)
The Pine Leaf Boys Sat Oct 7, Arrow Stage (1:45)
Poor Man's Whiskey Sun Oct 8, Star Stage (11am)
Ramblin' Jack Elliott Sun Oct 8, Arrow Stage (11:15am)
Richard Thompson (Solo Acoustic) Sun Oct 8, Rooster Stage (4:25)
Richie Furay Sun Oct 8, Arrow Stage (3:45)
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder Sun Oct 8, Banjo Stage (2:55)
Robert Earl Keen Sun Oct 8, Rooster Stage (5:45)
Samantha Robichaud Fri Oct 6, Banjo Stage (10:30am)
Scott Miller & The Commonwealth Sat Oct 7, Rooster Stage (11:00am)
Songwriter Circle w/ Steve Earle, Billy Bragg, Guy Clark & Verlon Thompson Sat Oct 7, Rooster Stage (2:20)
The Stairwell Sisters Sat Oct 7, Star Stage (1:15)
Steve Earle & The Bluegrass Dukes Sat Oct 7, Banjo Stage (5:45)
T Bone Burnett (Bluegrass set) Sun Oct 8, Arrow Stage (12:15)
T Bone Burnett (Electric set) Sat Oct 7, Star Stage (3:35)
Tim O'Brien's Cornbread Nation w/ Special Guest Mollie O'Brien Sun Oct 8, Banjo Stage (1:40)
Todd Snider Sat Oct 7, Rooster Stage (1:10)
The Waybacks w/ Special Guest Bob Weir Sun Oct 8, Arrow Stage (5:05)
Willy Mason Sun Oct 8, Porch Stage (2:15)
The Wronglers Sun Oct 8, Porch Stage (11:15am)

[ home page ] [ site by chime interactive ]