Photo by Ray Bussolari

Thank you and we'll see you next year! (Doc Watson is already confirmed)

Congratulations to IBMA winners Del McCoury (Entertainer of the Year, Album of the Year), Ricky Skaggs & Kentucky Thunder (Instrumental Group of the Year), Bryan Sutton of Hot Rize (Guitarist of the Year), and original Strictly Bluegrass participant Michael Cleveland of Coon Creek (Fiddler of the Year, Instrumental Album of the Year)!

While we put together our full archive presentation, please enjoy browsing through a quick photo gallery we've put together for you.

View Schedule by Day

ArtistDate/Stage
A.J. Roach Sat Oct 2, Rooster Stage (11:30am)
Alison Brown Sat Oct 2, Banjo Stage (2:35)
Audrey Auld Sat Oct 2, Star Stage (1:05)
The Barnburner Cloggers Sat Oct 2, Star Stage (3:10)
Blind Willies Sat Oct 2, Star Stage (3:55)
The Bootcuts Sun Oct 3, Star Stage (4:40)
Buddy & Julie Miller Sat Oct 2, Arrow Stage (5:00)
Carolina Special Sat Oct 2, Star Stage (11:30am)
Claire Lynch Sun Oct 3, Rooster Stage (12:30)
The Crooked Jades Sat Oct 2, Banjo Stage (11am)
Dale Ann Bradley & Coon Creek Sat Oct 2, Banjo Stage (Noon)
The Del McCoury Band Sun Oct 3, Banjo Stage (4:05)
Donner Mountain Bluegrass Band Sat Oct 2, Star Stage (4:30)
The Drew Emmitt Band Sun Oct 3, Arrow Stage (12:20)
Dry Branch Fire Squad Sat Oct 2, Star Stage (5:20)
Emmylou Harris Sun Oct 3, Banjo Stage (5:45)
Gillian Welch Sun Oct 3, Arrow Stage (3:45)
Ginny Hawker Sat Oct 2, Rooster Stage (12:30)
The Gourds Sun Oct 3, Arrow Stage (5:00)
Greg Brown Sun Oct 3, Rooster Stage (4:45)
Guy Clark Sun Oct 3, Rooster Stage (2:30)
Hazel Dickens Sun Oct 3, Banjo Stage (Noon)
Hot Club Of Cowtown Sat Oct 2, Arrow Stage (12:20)
Hot Rize Sat Oct 2, Banjo Stage (1:15)
Jimmie Dale Gilmore Sun Oct 3, Rooster Stage (1:25)
Jimmy LaFave Sun Oct 3, Arrow Stage (2:35)
John Prine Sat Oct 2, Rooster Stage (4:10)
Jon Langford's Ship & Pilot Band Sat Oct 2, Arrow Stage (2:35)
Kevin Welch & Kieran Kane Sat Oct 2, Rooster Stage (1:35)
Laurie Lewis & Tom Rozum w/ The Guest House Band Sun Oct 3, Arrow Stage (11:15am)
Lynn Morris Sun Oct 3, Banjo Stage (11:45am)
Mountain Heart Sun Oct 3, Star Stage (3:30)
Mountain Laurel Sun Oct 3, Star Stage (11:30am)
Nick Lowe Sat Oct 2, Rooster Stage (2:50)
Old Crow Medicine Show Sun Oct 3, Arrow Stage (1:25)
Ollabelle Sun Oct 3, Rooster Stage (11:30am)
P.M.W. Fri Oct 1, Banjo Stage (11:20am)
The Peasall Sisters Fri Oct 1, Banjo Stage (10:30am)
Sat Oct 2, Arrow Stage (11:15am)
Perfect Strangers Sun Oct 3, Banjo Stage (11am)
Peter Rowan & Tony Rice Quartet Sat Oct 2, Arrow Stage (3:45)
Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys Sat Oct 2, Banjo Stage (5:45)
Ray Bierl Trio Sun Oct 3, Star Stage (12:30)
Red Meat Sun Oct 3, Star Stage (2:30)
Reeltime Travelers Sat Oct 2, Star Stage (2:00)
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder Sun Oct 3, Banjo Stage (2:35)
Robert Earl Keen Sat Oct 2, Rooster Stage (5:30)
Saddle Cats Sat Oct 2, Star Stage (12:15)
Songwriter Circle: Steve Earle, David Olney, Jesse Winchester, Guy Clark Sun Oct 3, Rooster Stage (3:00)
Steve Earle Sat Oct 2, Banjo Stage (4:05)
Tim O'Brien Sun Oct 3, Banjo Stage (1:15)
Tom Armstrong Sun Oct 3, Star Stage (1:35)
The Waybacks w/ Darol Anger Sat Oct 2, Arrow Stage (1:25)

[ home page ] [ site by chime interactive ]